Dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 3.0 na nowych zasadach

Przed nami trzecia już edycja programu „Mój Prąd”. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie.

Zgodnie z informacją opublikowaną przez wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nowe zasady programu będą obejmować:

  • wytwarzanie oraz zużywanie energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na własne potrzeby,
  • instalacje o mocy 2-10 kW,
  • inwestycje podłączone do sieci OSD (Operator Sieci Dystrybucyjnej).

Program przewiduje uwarunkowanie dofinansowania od zakresu rzeczowego inwestycji. Pod uwagę będą brane koszty kwalifikowane poniesione po 31 stycznia 2021 r., czyli nie wcześniej niż od 1 lutego 2021 r.

Kto będzie mógł skorzystać?

Z programu „Mój prąd” mogą skorzystać osoby fizyczne, wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby (tzw. autokonsumpcja), które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzaniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej przez mikroinstalację. Z programu pokrywany jest zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i/lub dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej.

Jaka będzie wysokość dofinansowania?

Nie podano jeszcze konkretnych wartości – trwają prace koncepcyjne na poziomem dofinansowania z programu.

Okazuje się, że dofinansowanie może zostać rozszerzone o takie elementy jak punkty ładowania do samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domu oraz czy magazyny ciepła lub chłodu.

Program „Mój Prąd 3.0” zostanie sfinansowany z środków unijnych z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. To znaczy, że wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru ale po 31.01.2020 r. będą mogli skorzystać z dofinansowania po spełnieniu innych warunków określonych w programie. Finansowane będą tylko projekty zakończone i podłączone do sieci OSD.

Nabór wniosków rozpocznie się od 1 lipca 2021 r. i potrwa do 20 grudnia 2021 r. (lub do wyczerpania środków).

Jeśli potrzebujesz informacji na temat ładowarek do samochodów elektrycznych oraz wsparcia w doborze kliknij TUTAJ.