Wyższa premia termomodernizacyjna

Dobre wieści dla właścicieli domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, którzy chcą połączyć termomodernizację z mikroinstalacją OZE. Premia za takie połączenie wyniesie 21 procent a wystarczy chociażby 1kW mocy.

Z premii będą mogli skorzystać właściciele budynków wielorodzinnych (wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, TBS, samorządy) jak również posiadacze domów jednorodzinnych. Premie termomodernizacyjne przyznaje Bank Gospodarstwa Krajowego – przy pomocy banków pośredniczących. To znaczy, że zainteresowany bierze kredyt, który następnie jest w części spłacany przez BGK. Kredytu nie można uzyskać na prace, które dostały dofinansowanie z innych programów publicznych.

Premia przyznana za termomodernizację wyniesie 16 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia oraz 21 procent gdy wraz z termomodernizacją zostanie zainstalowana mikroinstalacja OZE. Moc z takiej mikroinstalacji nie może być mniejsza niż 1 kW dla domów jednorodzinnych i 6 kW dla pozostałych budynków. Maksymalna moc mikroinstalacji to 50 kW.

Wyższe wsparcie dla budynków komunalnych

Premia wyniesie wtedy 50 procent kosztów działalności remontowych i termomodernizacyjnych, a nawet 60 procent gdy budynek jest pod opieką konserwatora.

Wsparcie ma być udzielone tylko wtedy, gdy z przeprowadzonego audytu wyniknie, że po przedsięwzięciu termomodernizacji budynek będzie spełniał wymagania o praktycznie zerowym zużyciu energii. Wymagania wchodzą w życie od 31 grudnia 2020 r. Wyjątek mogą stanowić zabytki.

Bloki z „wielkiej płyty” i premia termomodernizacyjna

Jeśli przy termomodernizacji bloków z „wielkiej płyty” zostaną przeprowadzone dodatkowe prace wzmacniające konstrukcję to inwestorowi przysługuje premia a jej wartość będzie stanowiła 50 procent kosztów zakupu i montażu kotew.

Tak jak w przypadku budynków komunalnych ewentualne dodatkowe wsparcie będzie przysługiwało jeśli budynek po termomodernizacji będzie miał praktycznie zerowe zużycie energii.

Więcej o premii przeczytasz TUTAJ.